os. Centrum E 18
12 307 16 16 kontakt@pompyciepla-krakow.pl
Bo zasługujesz na najwyższą jakość usług

Rodzaje pomp ciepła

rodzaje pomp ciepłaJeśli chcemy, żeby pompy ciepła dobrze działała bardzo ważne będzie przygotowanie dolnego źródła instalacji. Takim dolnym źródłem może być grunt, woda lub powietrze. Ze względu na rodzaj zastosowanego źródła dzielimy pompy ciepła na trzy podstawowe rodzaje: solanka-woda, powietrze-woda, woda-woda.

Ziemna pompa ciepła (pompa typu solanka-woda)

Działanie takiej pompy opiera się na cieple z wnętrza ziemi. Węzeł grzewczy jest oparty o pompę ciepła, która jest w gruncie i pobiera ciepło z ziemi. W polskim klimacie temperatura gruntu niezależnie od pory roku jest praktycznie taka sama. Możemy przygotować dwa rodzaje instalacji, które pobierają ciepło z ziemi na potrzeby pompy ciepła. Sondy głębinowe oraz kolektory powierzchniowe poziomie. Rury wypełnia się glikolem, który będzie utrzymywał pod ziemią stałą temperaturę. Pierwsza forma ma nieco mniejsze rozmiary jednak konieczne jest przygotowanie odpowiednich odwiertów o stosunkowo dużej głębokości. Natomiast poziome kolektory będą zajmować dużo więcej powierzchni ale są położone jedynie na głębokości 2 metrów. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które rozwiązanie będzie lepsze. Dużo zależy od rodzaju ziemi na danej nieruchomości. Nie znajdziemy jednej uniwersalnej zasady, który kolektor będzie się lepiej sprawdzał.

Powietrzna pompa ciepła (pompa typu powietrze-woda)

Patrząc na sposób instalacji wydaje się, że powietrzna pompa ciepła będzie najlepsza ponieważ nie ma takiej ingerencji w ramach fundamentów budowlanych. Jest to pompa, która funkcjonuje w oparciu o wymiennik lamelowy, który wykorzystuje ciepło powietrza. W środku znajdują się zasobniki z wodą, które będą działać podobnie jak klimatyzatory. Są to jednak pompy, które nie poradzą sobie przy bardzo wysokich temperaturach ujemnych i będą potrzebowały dodatkowo wsparcia grzałki elektrycznej.

Pompa typu woda-woda

Dla takiej pompy źródłem dolnym będzie woda gruntowa. Pompa jest tutaj oparta najczęściej na systemie studni, w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Studnia ma charakter czerpalny jako jedna a inne będą miały charakter zrzutowy dla wody schłodzonej. Między studniami trzeba zrobić odstęp, by wody się nie mieszały.