os. Centrum E 18
12 307 16 16 kontakt@pompyciepla-krakow.pl
Bo zasługujesz na najwyższą jakość usług

Pompy ciepła – fakty i mity

fakty i mity pompy ciepłaPoznaj sześć najbardziej rozpowszechnionych faktów i mitów dotyczących pomp ciepła.

Pompa ciepła będzie droga

To MIT - tak naprawdę budowa pompy ciepła z instalacją gruntową będzie podobna pod kątem kosztów jak inne rozwiązania grzewcze. Dla dużego domu inwestycja powinna kosztować około 65 tysięcy złotych, natomiast taka sama inwestycja gazowa powinna być jedynie około 10 tysięcy złotych tańsza, natomiast olejowa będzie nawet 10 tysięcy złotych droższa niż pompa ciepła. Jednakże inwestycja w pompę ciepła da nam duże oszczędności podczas, gdy instalacja gazowa i olejowa już nie.

Dofinansowanie na pompy ciepła

To FAKT - rzeczywiście pompa ciepła, która wykorzystuje odnawialne źródła energii to rozwiązanie, które jest wspierane przez Unię Europejską. W Polsce mamy już kilka różnych programów, dzięki którym można zdobyć dofinansowanie na taką inwestycję.

Duże zużycie prądu przy pompach ciepła sprawia, że koszty są podobne do ogrzewania elektrycznego

To MIT - energia, która jest pobierana przez pompę ciepła będzie przede wszystkim przeznaczona do zasilania sprężarki, która ma jednak ściśle określony czas pracy. Natomiast z kilowata możemy zyskać nawet pięć, a urządzenie można dodatkowo tak konfigurować w taki sposób, że będzie ono działało na nocnej taryfie i te koszty nie będą znaczące.

Nie zawsze trzeba dokonywać odwiertu

To FAKT - wszystko w tym przypadku uzależnione będzie od tego, jaką pompę będziemy chcieli zamontować. Mamy pompy wodne i gruntowe. Odwierty realizuje się w przypadku pomp gruntowych, ale też nie zawsze. Obecnie oprócz pionowych kolektorów umieszcza się również sondy na głębokości około 130 metrów.

Pompa ciepła będzie zajmować dużo miejsca

To MIT - w przypadku pomp modułowych będzie to prawda, ponieważ wtedy trzeba mieć osobne pomieszczenie. Jeśli jednak wybierzemy węzeł cieplny o charakterze kompaktowym to wcale nie zajmie dużo miejsca, a wszystko będzie w nim specjalnie zabudowane. Dzięki temu będzie zajmował mało miejsca a jednocześnie będzie wygłuszony w sposób doskonały i będzie mógł być wszędzie montowany.

Pompy można łączyć z innymi ekologicznymi systemami

To FAKT - takie pompy mogą tak naprawdę współpracować z każdym innym systemem. Dzięki temu można je jeszcze lepiej wykorzystać. Pompa sama w sobie jest jednak tak wykonywana, że powinna dać 100% zapotrzebowania na energię w budynku, a inne systemy trzeba raczej traktować jako dodatkowe wsparcie.