os. Centrum E 18
12 307 16 16 kontakt@pompyciepla-krakow.pl
Bo zasługujesz na najwyższą jakość usług

Pompy ciepła - ważne pytania

pompa ciepła w domuW jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompę ciepła można porównać do lodówki, tyle że układ jest tam odwrócony. Lodówka ma za zadanie pobierać ciepło i odprowadzać na zewnątrz, natomiast pompa ciepła pobiera ciepło i wprowadza je do mieszkania.

Jakie źródła ciepła w środowisku można wykorzystać?

Ciepło do wykorzystania w pompie ciepła znajduje się w gruncie, wodzie czy powietrzu. Tak naprawdę gromadzą one energię słoneczną, która będzie odbierana przez obieg grzewczy i dzięki temu pompa ciepła uzyskuje użyteczną temperaturę. Wtedy można ją wykorzystać do ogrzania domu oraz przygotowania ciepłej wody. Zasoby takie są bezpłatne i praktycznie nie do wykorzystania. Dodatkowo są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Czy pompa ciepła oznacza rezygnację z dotychczasowego komfortu ogrzewania?

pompa ciepła a komfort ogrzewaniaOczywiście, że nie. Nowoczesne pompy nie są większe od kotłów, które do tej pory się stosowało. Mają jednak tryb pracy automatycznej, który jest wygodny dla użytkowników. To użytkownik będzie programował wybraną temperaturę, a resztą zajmie się już starannie przygotowany w pompie ciepła system, który latem będzie także służył do chłodzenia pomieszczeń.

W jaki sposób uzyskuje się energię ze środowiska?

Mamy kilka różnych opcji do wyboru. Pierwsza to poziomy kolektor, który leży na głębokości do 1,5 metra pod ziemią. Trzeba tam zakopać rury o dużej powierzchni, dlatego raczej stosuje się to w nowych domach budowlanych. Drugie rozwiązanie to kolektor pionowy bądź też sonda gruntowa, która wymaga jednak dużego odwiertu. Będzie się to nadawać do działek, które mają niewielką powierzchnię. Innym rozwiązaniem będzie również korzystanie z wody gruntowej i tutaj trzeba przygotować odwierty dla studni czerpalnej oraz zrzutowej.

z czego składa się pompa ciepłaZ czego składa się instalacja z pompą ciepła?

Na pompę ciepła składają się trzy główne elementy:

- układ źródła ciepła, który będzie brał energię z powietrza wody bądź gruntu i następnie będzie je doprowadzał do pompy ciepła;

- pompa, która będzie podnosić temperaturę nośnika do użytecznego poziomu instalacji grzewczej;

- instalacja grzewcza, która będzie przekazywać energię do pomieszczenia, które ma być ogrzane.