Firmy, które produkują pompy ciepła uważają, że sprzęt ten może działać na fabrycznych częściach nawet przez około 25 lat. Aby to było możliwe, trzeba jednak prowadzić regularne przeglądy techniczne, aby bezzwłocznie pozbyć się wszystkich nieprawidłowości. Jak wyglądają kontrole techniczne i jak mogą wpływać na cały system grzewczy?
Pompy ciepła z zasady są urządzeniami, które mają niski wskaźnik awaryjności. Należy jednak pamiętać, że jest tam kilka urządzeń zabudowanych, które na skutek ruchu będą oczywiście się zużywać. Dlatego okresowe kontrole mają służyć ich sprawdzeniu i wyłapaniu zużycia, gdy będzie już na wysokim poziomie. Takie kontrole mogą wpływać również na wydajność takiego urządzenia, dlatego trzeba je regularnie prowadzić. Przynajmniej raz w roku powinna być przeprowadzona taka pełna kontrola techniczna. Najlepiej robić to przed sezonem grzewczym. Mogą się tym zająć specjalne serwisy, które prowadzą współpracę z firmami przygotowującymi pompę ciepła. Jest to obowiązkowe badanie, gdy chce się zachować umowę gwarancyjną.
Osoba, która będzie wykonywać kontrolę przeprowadzi szereg prac, w ramach których postara się ocenić jak pracuje urządzenie. Wykonuje się pomiary, dzięki którym będzie można ocenić, jak sprawują się poszczególne elementy całej pompy ciepła. Potem trzeba przeprowadzić analizę błędów, jeśli takie występują. Jeśli oprogramowanie jest przestarzałe wprowadza się aktualizację i dokonuje się przeglądu drożności układów. Wszelkie filtry, parownik i skraplacze muszą być czyszczone, tak by nie dopuścić do stworzenia się niebezpiecznego zatoru. Taki przegląd będzie także szansą na zdobycie licznych informacji, które będą się odnosić do obsługi urządzenia. Osoba serwisująca będzie nam udzielać ważnych wskazówek, jak postępować z urządzeniem i dokonać czynności, które pozwolą zoptymalizować jego działanie. W pewnych przypadkach można również optymalizować całe urządzenie w taki sposób, by doprowadzić do większej wydajności.
Czynności prowadzone przez serwisanta powinny być zapisane w specjalnie prowadzonej do tego celu książce serwisowej, dzięki której będzie można szybko odtworzyć jak wyglądała historia takiego urządzenia, a to sprawi, że łatwiej będzie dokonać napraw, gdy będzie taka potrzeba.