os. Centrum E 18
12 307 16 16 kontakt@pompyciepla-krakow.pl
Bo zasługujesz na najwyższą jakość usług

Dofinansuj pompy ciepła. Jak uzyskać dotację

dofinansowanie na pompę ciepłaPompy ciepła są takim rodzajem inwestycji, na które można uzyskać dofinansowanie. Jest to proekologiczne rozwiązanie, które jest wspierane przez Unię Europejską. W Polsce jeszcze nie jest to tak powszechnie znany system, jednak można już wybrać kilka źródeł dofinansowania:

Pompy ciepła z Funduszu Termomodernizacji i Remontów

W marcu 2009 roku weszła w życie nowa ustawa, która wspiera termomodernizację. Mogą z takiego programu korzystać osoby fizyczne posiadające domy jednorodzinne. Kwota nie może przekroczyć 16% wartości całego przedsięwzięcia oraz dwukrotności rocznych oszczędności, które można uzyskać. Samorząd gminny i powiatowy dofinansują twoją pompę ciepła.

Prawo Ochrony Środowiska

dzięki POŚ można otrzymać dofinansowanie na pompy ciepła w ramach wsparcia gminnego bądź powiatowego. W ustawie nie ma jednak żadnych konkretnych kwestii, które by mówiły o tym temacie, dlatego samorządy starają się samodzielnie ustalać szczegóły we własnym zakresie. Dopłaty mogą sięgać nawet około 40% w niektórych gminach. Jest kilkanaście samorządów, które starają się wspierać mocno te programy i prowadzą pilotażowe formy pomocy.

Pompy ciepła z Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)

dotacje na pompę ciepłaWojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej również wspierają proekologiczne podejście i realizują dofinansowania takich inwestycji.

Umowy z firmą ESCO - dofinansowanie przez tzw. stronę trzecią

Niekiedy można również uzyskać środki finansowe w formule ESCO w ramach dofinansowania firm, które oferują specjalne usługi eksperckie, które odnoszą się do finansowania projektów energetycznych. W ten sposób można uzyskać gwarancję oszczędności a jednocześnie nie angażuje się dodatkowo własnych środków. Formuła ESCO jest tak przygotowana, że można się ubiegać o poręczenie w BGK nawet do 70% kredytu zaciąganego w banku komercyjnym, by inwestować w energooszczędne technologie.