Pompy ciepła są takim rodzajem inwestycji, na które można uzyskać dofinansowanie. Jest to proekologiczne rozwiązanie, które jest wspierane przez Unię Europejską. W Polsce jeszcze nie jest to tak powszechnie znany system, jednak można już wybrać kilka źródeł dofinansowania:
Pompy ciepła z Funduszu Termomodernizacji i Remontów
W marcu 2009 roku weszła w życie nowa ustawa, która wspiera termomodernizację. Mogą z takiego programu korzystać osoby fizyczne posiadające domy jednorodzinne. Kwota nie może przekroczyć 16% wartości całego przedsięwzięcia oraz dwukrotności rocznych oszczędności, które można uzyskać. Samorząd gminny i powiatowy dofinansują twoją pompę ciepła.
Prawo Ochrony Środowiska
dzięki POŚ można otrzymać dofinansowanie na pompy ciepła w ramach wsparcia gminnego bądź powiatowego. W ustawie nie ma jednak żadnych konkretnych kwestii, które by mówiły o tym temacie, dlatego samorządy starają się samodzielnie ustalać szczegóły we własnym zakresie. Dopłaty mogą sięgać nawet około 40% w niektórych gminach. Jest kilkanaście samorządów, które starają się wspierać mocno te programy i prowadzą pilotażowe formy pomocy.
Pompy ciepła z Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)
Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej również wspierają proekologiczne podejście i realizują dofinansowania takich inwestycji.
Umowy z firmą ESCO - dofinansowanie przez tzw. stronę trzecią
Niekiedy można również uzyskać środki finansowe w formule ESCO w ramach dofinansowania firm, które oferują specjalne usługi eksperckie, które odnoszą się do finansowania projektów energetycznych. W ten sposób można uzyskać gwarancję oszczędności a jednocześnie nie angażuje się dodatkowo własnych środków. Formuła ESCO jest tak przygotowana, że można się ubiegać o poręczenie w BGK nawet do 70% kredytu zaciąganego w banku komercyjnym, by inwestować w energooszczędne technologie.