os. Centrum E 18
12 307 16 16 kontakt@pompyciepla-krakow.pl
Bo zasługujesz na najwyższą jakość usług

Ogrzewanie pompą ciepła

Wielu mieszkańców Europy Zachodniej od lat wykorzystuje w swoich domach pompy ciepła. W Polsce jednak to rozwiązanie nie jest jeszcze tak znane. Przede wszystkim ludzie mają obawy ponieważ ciągle panują stereotypy, które odnoszą się przede wszystkim do kosztów inwestycji i potem jej późniejszej eksploatacji.

ogrzewanie pompą ciepłaJeśli rozważamy zakup pompy ciepła, powinniśmy na samym początku dobrze oszacować sobie koszty, jakie będą związane z długoletnim wykorzystaniem. Jako, że ciągle rosną ceny oleju opałowego oraz gazu i wyczerpują się pokłady kopalin, ogrzewanie pompą ciepła powinno być rozwiązaniem najtańszym. W 75% będzie ona wykorzystywała darmową energię, która pochodzi z gruntu, wody bądź powietrza, a tylko około 25% będzie tworzone przez sprężarkę.

W najsprawniejszych obecnie pompach ciepła producenci są w stanie osiągnąć z jednego kilowata mocy nawet pięć kilowatów energii cieplnej. Urządzenie można konfigurować w taki sposób, że sprężarka będzie pracowała w czasie, gdy jest niższa stawka energii elektrycznej a nadmiar będzie wykorzystywany w ciągu dnia. Chodzi o to, by wybrać dobre źródło dolne i następnie otrzymać optymalną pracę pompy ciepła właśnie przez zastosowanie dobrego dolnego źródła. Wydajność będzie większa, gdy mniejsza będzie różnica ciepła między źródłem a instalacją grzewczą. W Polsce najlepiej wybierać energię z gruntu, która będzie dawała najlepszą wydajność.

Montując pompę ciepła trzeba pamiętać, że powinni się tym zająć dobrzy specjaliści, którzy będą w stanie wybrać do montażu dobre urządzenia i będą w stanie je sprawnie połączyć. Wszelkie błędy są niestety niewybaczalne, ponieważ pompa ciepła zacznie pobierać więcej prądu a efektywność będzie na zdecydowanie niższym poziomie. Trzeba między innymi dobrze ustalić sobie moc źródła oraz temperaturę maksymalną, która jest potrzebna do zasilania instalacji.

Jeśli chodzi o nowoczesne technologię grzewcze często podejmuje się temat ekologii. Tak naprawdę pompa ciepła jest właśnie w pełni bezpieczna dla środowiska, ponieważ nie powstają efekty uboczne. Inaczej niż w przypadku pieców olejowych czy węglowych. Dlatego na zachodzie to rozwiązanie jest obecnie tak bardzo doceniane.